Working-clothes

مواردی که باید در خصوص لباس کار بدانیم:
۱٫ یک لباس کار باید اندازه و متناسب با بدن استفاده کننده باشد.
۲٫ کارکنانی که با ماشین آلات دوار کار می‌کنند و یا در جوار ماشین‌آلات مشغول کار هستند باید از لباس کاری استفاده کنند که هیچ قسمت چروک پرحجم آویزان و باز یا پاره نباشد.آویزان نبودن زنجیر ساعت، کلید و نظایر آنها روی لباس اکیدا ممنوع است.
۳٫ در محل کار که احتمال خطر انفجار یا حریق باشد استفاده از پارچه هایی که امکان ایجاد جرقه از طریق الکتریسیته ساکن و همچنین همراه داشتن سایر مواد قابل اشتعال برای کارکنان مربوطه اکیدا ممنوع است.
۴٫ در صورتیکه انجام کاری ایجاد نماید که کارکنان آستین لباس کار خود را مستمراً بالا بزنند بایستی از لباس کار آستین کوتاه استفاده نمایند.
۵٫ کارکنانی که در محیط های آلوده به گرد و غبار، مواد قابل اشتعال و انفجار و یا مسموم کننده بکار اشتغال دارند ، نباید لباس‌های جیب دار و یا لبه دار ( دوبل شلوار) را در بر داشته باشند، چون ممکن است گرد و غبار و مواد مزبور در چین و لبه لباس باقی بماند.
۶٫ لباس ایمنی مخصوص کارکنانی که با مواد خورنده و یا مضر کار می‌کنند باید آب و گاز در آن نفوذ ننموده و جنس آن مناسب با نوع ماده و یا مواردی که با آنها کار می‌کنند باشد.
۷٫ لباس نسوز مخصوص حفاظت در مقابل حریق بایستی شامل کلاه ، دستکش و کفش بصورت یک تکه و سر هم باشد
۸٫ لباس کارکنانی که مواد اسیدی و رادیواکتیو کار می‌کنند باید به صورت یکپارچه و بدون منفذ همراه با کلاه مخصوص، کفش دستکش از جنس خاص و غیر قابل نفوذ باشد.
۹٫ لباس بارانی به صورت پالتوی کلاه سرخود را از جنس پارچه ضد آب با آستری نخی (جهت مناطق معتدل) و یا آستری پشمی (جهت مناطق سرد سیر) با رنگ مصوب تهیه شود.

تذکرات:
تذکر ۱: کارکنانی که لباسشان به مواد نفتی و شیمیایی خطرناک آغشته شود باید فوراً لباس خود را شسته و یا تعویض نموده و آن قسمت از بدن را نیز در تماس بوده با شوینده های مناسب بشویند. هیچ یک از کارکنان حق ندارد با لباس آغشته به مواد نفتی و یا شیمیایی و آتش، شعله و دیگر منابع حرارتی نزدیک شوند و یا کبریت و فندک و غیره روشن نمایند .
تذکر۲: در صورت پارگی ، خراب شدن و یا آلودگی بمواد نفتی یا شیمیایی خطرناک لباس کار باید برای تمیز شدن آن اقدام نمایید و در صورت نیاز به تعویض به سرپرست مربوط ارائه شود.
تذکر۳: البسه آغشته به روغن یا گریس باید فوراً از تن خارج شود چون ممکن است ایجاد ناراحتی پوست نماید.